Kremlinul a transmis că organizarea alegerilor prezidenţiale fără Călin Georgescu "nu va avea legitimitate", cu puţin timp înainte ca Curtea Constituţională a României să analizeze contestaţiile privind candidatura sa, transmite Euronews.
Dmitri Peskov, purtătorul de cuvânt al preşedintelui rus Vladimir Putin, a declarat că respingerea candidaturii lui Georgescu reprezintă o încălcare a normelor democratice în Europa. "România a ales calea dispreţului faţă de democraţie", a afirmat oficialul rus, citat de agenţia EFE.
Biroul Electoral Central a respins candidatura lui Călin Georgescu, considerat un politician ultranaţionalist şi prorus, la alegerile prezidenţiale din luna mai, ceea ce a provocat reacţii critice din partea Rusiei.
Întrebat despre acuzaţiile privind o posibilă influenţă a Rusiei asupra lui Georgescu, Peskov a catalogat aceste afirmaţii drept "nefondate", adăugând că astfel de speculaţii sunt folosite pentru a justifica excluderea sa din cursa electorală.
Fostul preşedinte al Republicii Moldova, Igor Dodon, a reacţionat la decizia BEC, considerând că aceasta poate crea un precedent periculos şi în ţara sa. El a sugerat că situaţia lui Georgescu ar putea reflecta posibile manevre politice în Republica Moldova, unde alegerile parlamentare vor avea loc în toamnă.
"Decizia de a-l exclude pe Georgescu din alegeri ridică semne de întrebare şi pentru noi. Ce vor face pentru a menţine actuala putere de la Chişinău?", a declarat Dodon, citat de agenţia TASS.
În noiembrie anul trecut, Georgescu a obţinut un rezultat surprinzător în primul tur al alegerilor prezidenţiale, scrutin care a fost ulterior anulat, în urma suspiciunilor privind finanţarea ilegală a campaniei sale şi a posibilei influenţe ruse în procesul electoral.
1. fără titlu
(mesaj trimis de Vîjeu în data de 11.03.2025, 15:23)
ruzznacii zeloși energizează din greu limbricul atomic autohton
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 11.03.2025, 18:21)
Corect!
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 11.03.2025, 15:33)
normal ar fi, daca e vinovat in cele 6 dosare penale sa il condamne, daca nu se poate dovedi, sa il lase sa candideze. adica potra si inca vreo 20 au mandat de arestare, dar capul lor cg e liber si mai si are candidatura depusa. ceva e putred.
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 11.03.2025, 18:21)
E putred ca e susținut de ruși.
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 11.03.2025, 15:55)
Ucid și terorizează copii și femei, distrug neprovocați o țară , organizează sub amenințarea armelor un simulacru de referendum în teritoriile ocupate, opozanții lui Puțin fug din Rusia sau mor și rușii dau lecții despre democrație ? Georgescu nu se îngrozește față de asemenea sponsori ? Dar susținătorii lui ?
3.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 3)
(mesaj trimis de anonim în data de 11.03.2025, 18:22)
Suveraniștii vopsiți se bucură ca vin rublele.
4. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 11.03.2025, 16:00)
alegerile rusesti au fost legitime fara navalnii? da. ei vezi?
am invatat din intelepciunea ruseasca.
5. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 11.03.2025, 16:00)
Criminalul Putin, care falsifica alegerile de 25 de ani ucigasul lui Alexei Navalnai spune ca fara piticul bolsevic alegerile nu sunt democratice
6. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 11.03.2025, 17:15)
Ha, ha, ha!
Rusii si democratia!
Baba si mitraiera.